Program at a Glance

Home·Program·Program at a Glance
Organoid Standardization
Time Room A Room B
[Day 1]
2021.10.27.
12:00 ~ Registration
12:45 ~ 12:50 Opening Remarks
12:50 ~ 13:00 Congratulatory address
13:00 ~ 13:50 Plenary Lecture 1 - Alysson R. Muotri (University of California, San Diego)
13:50 ~ 14:40 Plenary Lecture 2 - Noo Li Jeon (Seoul National University)
14:40 ~ 15:40 Session of the Journal "Organoid"
Seung Joon Kim (The Catholic University of Korea)
Sun Hur (KAMJE President)
Dae Ryong Kang (Yonsei University)
15:40 ~ 16:00 Coffee Break and Refreshment (20 min)
16:00 ~ 17:30 Session I: Protocol for Standardization
Yong Joo Kim (Jeonnam Bioindustry Foundation)
Aeja park (BIOMEDUX)
Mi Suk Noh (Korea Testing Certification Institute)
Session II: Standardized Biofabrication
Sung June Jung (POSTECH)
Hyung Jin Kim (GERI)
TBD
17:30 ~ 18:30 Poster Presentation
18:30 ~ Welcome Mixer
Clinical Application, and Regeration of Organoid
Time Room A Room B
[Day 2]
2021.10.28.
09:30 ~ 10:20 Plenary Lecture 3 - Anthony Atala(Wake Forest Institute)
10:20 ~ 10:30 Coffee Break and Refreshment (10 min)
10:30 ~ 12:00 Session III: Cancer Organoids for Drug Screening
Dong Woo Lee (Konyang University)
Yong Hee Cho (KRICT)
Tae Il Kim (Yonsei University)
Session IV: Organoid-on-a-chip
Sung Ho Ko (CHA University)
Tae Eun Park (UNIST)
Jessie Sungyun Jeon (KAIST)
12:00 ~ 13:00 Luncheon Seminar - Teddy Lin (Millipore Sigma) / General Assembly
13:00 ~ 14:30 Session V: infectious disease and organoids
Kyung Sun Kang (Seoul National University)
Young Seok Ju (KAIST)
James E Hudson (QIMR Berghofer Medical Research Institute)
Session VI: Organoid platform for disease modeling
Young Tae Jeong (DGIST)
Seok-Ho Hong (Kangwon National University)
14:30 ~ 14:50 Coffee Break and Refreshment (20 min)
14:50 ~ 15:40 Plenary Lecture 4 - Heiko Lickert (Technical University Munich)
15:50 ~ 17:20 Session VII: European Organoid Research
with the Organoid Society Sponsored by KIT
(Korea Institute of Toxicology)

Mina Gouti (Max-Delbruck Center for Molecular Medicine)
Sina Bartfeld (Technische Universität Berlin)
Andreas Hocke (Charité - Universitätsmedizin Berlin)
Session VIII: Award Session
Panida Sittipo (Soon Chun Hyang University)
Minsuh Kim (Asan Medical Center)
Hyung-Sik Kim (Pusan National University)
17:20 ~ 18:00 Session of Korea Funds for Regenerative Medicine & Drug Development 재생의료기술/신약개발 연구과제 사업 설명회
In Ho Jo (Korean Fund for Regenerative Medicine), Hyun Sang Muk (Korea Drug Development Fund)
18:00 ~ 18:30 Poster Awards Ceremony and Closing Remarks